Започва годишната среща на Г-20 в Рим. Лидерите на 19-те най-мощни икономики и ЕС се събират в този формат за първи път от началото на пандемията. Основните теми, които ще бъдат дискутирани, са ситуацията с COVID-19, енергийната и икономическа криза, както и тревожните събития в Афганистан.
При изключителни мерки за сигурност Рим домакинства на среща на Г-20 за първи път в историята на формата. Под председателството на италианския премиер Марио Драги разговорите ще се проведат в модерния конгресен център “Ла Нувола”, в квартала Еур, отцепен като “червена зона”. Участие в събитието ще вземат президентите и премиерите на 19-те най-силни икономики, Испания, която е с постоянна покана и високопоставени фигури на Европейския съюз – председателят на Европейската комисия Урсула фонд дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Вчера стана ясно, че президентът на Руската федерация Владимир Путин и китайският държавен глава Си Цзинпин няма да летят до Италия, а ще се включат с видеовръзка в обсъжданията. От Кремъл заявиха, че Путин ще “обмени мнения за възстановяването на световната икономика, осигуряването на дигитална трансформация и прилагане на целите за устойчиво развитие”. Очаква се руският държавен глава да вземе специално отношение за “преодоляването на последствията от пандемията, укрепването на здравните системи и провеждането на глобална имунизация”, посочват от Кремъл. Все пак федерацията няма да остане без физически представител на срещата, след като в нея ще вземе участие външният министър на страната Сергей Лавров.
Китайският президент Си Дзинпин отказа да пътува до Рим, в ситуация на обтегнати отношения с Европейския съюз и Щатите. Някои анализатори виждат в отказа на Путин да присъства лично осъзната дистанция от подобни формати на международни разговори и предпочитания към техни алтернативи като “Шанхайската организация за сътрудничество”, създадена през 2001г. от Москва и Пекин.

Интересен момент на срещата ще бъде евентуалната комуникация между турския президент Реджеп Таийп Ердоган и американския му колега Джо Байдън. Преди дни Ердоган обяви, че гони 10 посланици, сред които и представителя на Вашингтон, след като във видеообръщение дипломатите настояха за освобождаването на активиста Осман Кавала. Впоследствие Анкара се отказа от това намерение. Ердоган заяви, че се надява да се срещне с американския президент, но това е по-вероятно да се случи в Глазгоу, където 197 страни се събират на конференция за климата на 1 ноември.
Страните, участващи във формата Г-20, произвеждат 90% от световния брутен вътрешен продукт и генерират около 80% от международната търговия. С изключително внимание ще се очакват заключенията им по отношение на климатичните промени, тъй като именно тези държави произвеждат около 80 на сто от вредните емисии в атмосферата. Тема, чиято важност ще бъде засегната в най-сериозна степен ден по-късно в Глазгоу.