Хлябът не поевтиня с 20%, както обеща Корнелия Нинова. Това коментира председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов при гостуването си в Коментарното студио на NewsONE TV с водещ Владимир Таков.
Падането на ставката върху хляба е добре, но пазарът си има своя логика и свои механизми на регулация и именно те са основните при движението на цените, обясни Иванов.
Колко струва хлябът, зависи от взаимодействието между търсенето и предлагането, а в момента имаме относително равновесие, каза той, като уточни, че всъщност премахването на ДДС-то може да облекчи производителите, но в никакъв случай няма да се отрази върху цената за крайния потребител.
Ако някъде по магазините има лек спад в цената на насъщния, то ще е в следствие на някакви промоции или други търговски практики, но в никакъв случай няма да се дължи на падането на ДДС-то, категоричен беше специалистът. Той подчерта, че в системата има толкова дисбаланси, че тези 20% ще се оберат от тях.
Иванов обясни, че през април и март се е работело на загуба, системата се е пренавивала, доста нерешени проблеми е имало в заплащането на труда в сектора, така че тези 20% ще подпомогнат пряко производители и преработватели, но няма да се отразят на потребителите от гледна точка на намаляването на цената, подчерта председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Той прогнозира, че ефектът от отпадането на ставката ще се отрази в задържането на цените на хляба за по-дълъг период от време.
“Това задържане обаче не зависи само от премахването на ДДС-то, а и от успокоения пазар, от добрата реколта и уравновесяване на ситуацията на европейските и световните тържища”, коментира председателят.
Повече за цените през лятото и есента гледайте в Коментарното студио по NewsONE TV.