Прекалено много политика влиза с газа и това накара Европа да осъзнае каква глупост е направила. Сега трябва да търси решение на кризата, тъй като е изчерпала възможностите си за алтернативни доставки, каза Валентин Николов, бивш директор на БЕХ и АЕЦ „Козлодуй“, коментирайки проблемите около газовата криза.
Увеличението на газа няма да спре с последното вдигане на цената с 60%, категоричен е той.
Когато има сигурна доставка на газ, тогава има и някаква предвидимост на цената. Ние се движим само с ден напред, не сме предвидими и тогава цената на газа достига и нива от 200 Евро и ще се покачава, допълни той.
„Ние разчитаме на договора с Азербайджан, но и там много глупости се изговориха. Там получаваме 1/3 от количеството газ на цената по договора, всичко друго е на пазарна цен“, уточни Николов.
Има два вида деверсификация – едната е като входни точки, ние ги имаме и можем да внасяме от всякъде. Вторият вид е диверсификация като източници, но се доказа, че нямаме достатъчно такива, каза той.
„Всъщност ние купуваме руски газ от гръцки фирми и такива, които са регистрирани в България. Дали са български, не мога да кажа, но те са посредници между „Газпром експортп“ и „Булгаргаз“, допълни енергийният експерт.
Ние сами си направихме кризата. БЕХ би трябвало да печели много, а изведнъж общественият доставчик “Булгаргаз” само за 6 месеца е с 500 млн. загуба, стана ясно от думите на Николов.
„Аз я оставих миналата година на 100 млн. печалба. Ако държавата не се намеси „Булгаргаз“ е във фактически фалит. Не знам дали това е било нарочно, за да се приватизира, или е резултат от некомпетентност“, каза бившият директор на БЕХ.
Ние трбяваше да разделим геополитиката от чисто търговските отношения, както направиха другите държави. Схемата е известна и тя е превалутиране на плащанията към “Газпром”, което се прави от руска банка. Сметката е в холандски клон на „Газпромбанк“ и няма опасност да загубим парите си, както някои твърдят, стана ясно от думите му.
„Това с танкерите е несериозно. Бяха празни предизборни обещания. До 28 юли трябваше да е ясно дали ще ги вземем тези танкери, или не. Вторият проблем е къде ще се разтоварят тези танкери. Европа е в същата позиция. Всички терминали са натоварени на 100%. Газ има, но няма от къде да влезе. Лошото е и че резреви нямаме. Предишното правителство използва евтиния газ от Чирен, а сега го пълним със скъп газ. Идва зима, а той и наполовина не е пълен“, изрази тревогата си Николов.
Увеличението с 60% на газа няма да е последно. Не съм оптимист, каза още експертът.