Броят на дарителите намалява, но стойността на даренията нараства. Това показват данните на Сметната палата.
През 2017 година даренията са били на стойност 1 400 000 лева от 2 160 дарители. На последните парламентарни избори на 14 ноември даренията са на стойност 1 830 000 от 737 дарители.
“Това означава, че дарителите са направили по-големи по размер дарения. Има дарения от порядъка на стотици хиляди лева”, каза председателят на палатата Цветан Цветков.
След последните законодателни промени бе отстранен таванът на даренията от 10 хиляди лева.
Сметната палата вече е готова с докладите си за изборите през април, но те първо трябва да бъдат връчени на партиите, след това публично оповестени. В ход е работата по останалите кампании през отминаващата година.
Формата за въздействие на съвременната Сметна палата не са санкциите, а препоръките, коментира Цветков в ефира на БНР.
За да има независимост, трябва да се промени Закона за публичните финанси и Сметната палата да има самостоятелен бюджет, смята Цветков.
Един от интересните одити, извършени през тази година от тях, е на търговските дружества в ресора на икономическото министерство – включително Държавната консолидационна компания и Българската банка за развитие.
“Общият извод е, че контролът на министъра е много ограничен и занижен. На практика той се свежда до това да назначава ръководството на тези дружества, управителните и контролните органи”, поясни той.
От Сметната палата припомнят, че до 29 декември партиите и коалициите, участвали в изборите за парламент и президент на 14 ноември, трябва да подадат отчетите си. Единствено за участниците в балотажа на президентския вот срокът е до 6 януари.