Работата по създаването на цифров двойник на Световния океан, обединява учени от три континента, съобщи за медиите зам.-ректорът на Техническия университет във Варна проф. инж. Тодор Ганчев.
Учебното заведение е партньор по международния проект ILIAD, в който участват общо 56 организации по света. Той е на стойност 19 милиона евро, като финансирането е осигурено от ЕС.
От България освен Техническият университет, в проекта се включват още Държавното предприятие “Пристанищна инфраструктура” и Институтът по хидрология и метеорология.
Проектът ILIAD цели да се попълнят празноти в европейските политики, защото в момента данните са фрагментирани и непълни, а идеята е да се създадат масиви от информация и модели, чрез които да се правят прогнози. Варненският университет в партньорство с ДППИ ще разработи прототип за пристанището. Цифровият му двойник ще бъде свързан с останалите морета по проекта – Норвежко, Северно, Балтийско, Черно и Средиземно, като ще бъдат разработени 12 варианта.
До края на годината от специално мобилно приложение, всеки ще може да получава информация за чистотата на водата, за атипични събития, за бури, паднали контейнери, струпвания на медузи, отпадъци, за мини и пр.
Създаването на цифров двойник на Световния океан е част от по-голяма инициатива на ЕС, насочена към създаване на цифров двойник на Земята. Прототипът на супермодела на планетата трябва да е готов до 2030 година, а до 2050 да влезе в експлоатация изцяло.