Държавата ще продължи да плаща до края на годината 60% от заплатата и дължимите осигуровки за работници, но само за фирми със спад на приходите не по-малко от 40%. На компании с намален оборот между 30 и 40%, държавата ще покрива 50% от заплатата на работниците, а другата половина ще се покрива от работодателите. Това стана ясно по време на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
За обезпечаването на мярката до края на годината са отделени 250 милиона лева. От думите на служебния социален министър Гълъб Донев стана ясно, че средно на месец се подпомагат около 70 000 работници.
По време на заседанието синдикатите и бизнесът поискаха да се върне старият дизайн на мярката 60/40, действал до края на май тази година. Тогава пари получаваха всички фирми със спад на оборота от 20%.
Според президента на КНСБ Пламен Димитров следващите месеци ще бъдат все по-тежки и подкрепата за бизнеса и хората е много важна. Той предложи да се приеме и по-кратък срок на постановлението, а през това време да се поиска разрешение за корекция от ЕК. Димитров поиска и помощ за пътническия градски и извънградски транспорт.
Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България коментира, че прагът на достъп по мярката от 30% вече не е адекватен на сегашната ситуация.
„Ние също искаме да падне на 20%, но компромисно предлагаме той да е 25%. В същото време помощта от държавата може да се намали от 50 на 40%, за да може парите да стигнат до повече фирми и по този начин да се запазят повече работни места“, предложи Велев.
На заседанието на тристранката се постигна консенсус за продължаване и на програмата „Запази ме +“. По нея могат да кандидатстват всички бизнеси или самоосигуряващи се лица, чиято дейност е била прекратена заради противоепидемичните мерки, разпоредени със заповед от здравния министър или съответното РЗИ. Мярката ще работи до средата на следващата година, а бюджетът й е 100 милиона лева.