Около 1 милион и 300 хиляди бюлетини за първи тур и още 700 000 за втори ще бъдат подготвени и изпратени на секциите в чужбина за вота през ноември. Това стана ясно от брифинг на Министерството на външните работи, относно готовността на държавата да обезпечи изборния процес зад граница.
По сметки на ведомството, в 200 от секциите по света ще се гласува машинно, което означава, че страната ще трябва да подсигури приблизително 360 машини. Най-големият проблем, който МВнР очаква, е нарушена логистика при евентуален втори тур на президентския вот.
“Ще сме изправени пред една много голяма трудност. При промяната на ИК и увеличаването на секциите зад граница на 700-800, в много кратко време трябва да изпратим бюлетини. ЦИК обмисля варианта да прати нови машини оттук, което ще ни натовари нас, а това е много голямо предизвикателство. Ако не получим машините и бюлетините до 16 ноември, ние не сме сигурни, че можем да ги доставим навсякъде за втори тур. Дори да е на 16 ноември, пак не сме сигурни, че ще успеем”, обясни постоянният секретар към МВнР Иван Кондов.

При такова стечение на обстоятелствата от външно изразяват надежда, че част от изборните книжа и машини ще бъдат при тях още на 15 ноември.
“На много места е и неработен ден. Епидемичната обстановка ще затрудни допълнително ситуацията”, обясни Кондов.
От МВнР са получили предложения от организации и хора зад граница за подобряване на процеса на вота в чужбина. Една от тях е Мрежата на изборните доброволци зад граница. Те са адресирали до министерството и до ЦИК идеи за оптимизиране на комуникацията и координацията по време на изборите. МВнР ще подкрепи идеята, въпреки че последната дума ще има ЦИК.
Увеличението на броя на секциите в чужбина не е повлияло на броя на гласоподавателите зад граница. Извън консулските представителства ще бъдат разкрити 650 секции.
Държавите с най-много места за гласуване ще бъдат Великобритания и Турция. На този етап съгласие за провеждане на избори не е получено от Алжир, Аржентина, Италия, Канада, Хонг Конг и една от секциите в Сърбия. Германия също не е дала официално разрешение за провеждане на вота, въпреки че там е постигнато принципно съгласие.
Очакванията на МВнР са, че даването на зелена светлина от изброените страни е въпрос на формалност, но ведомството е уведомило ЦИК секции да не бъдат разкривани, ако разрешенията не бъдат получени до 4 ноември.