Искаме ли го или не – ясно е, че изкуството ще трябва все повече да се дигитализира. Във време на рестрикции и постоянни противоепидемични локдауни като днешното музеите са сред най-потърпевшите и опустели културно-образователни места. Децата ни все по-малко ще знаят какво точно означава “галерия” или “музей”, както позабравиха значението на “библиотека” и “читалище”, дори – на “кино” като места за съпреживяване на изкуство, наука, история и други удоволствия.
Обаче енциклопедиите в интернет също са интересна дестинация, могат да се усъвършенстват и дават безкрайно много възможности! Особено Wikipedia, която, знаете, се създава от читателите си.
По случай Деня на народните будители тази година Гьоте-институт организира първия Музеен Уикипедия едитатон. В обучението се включиха осемнадесет музея от цялата страна, които си поставиха за цел да подсилят и актуализират онлайн репрезентацията си в Уикипедия.
Уъркшопът беше воден от Жюстин Томс – членка на Българското уикипедианско общество, както и експертка в сферата на комуникациите и връзките с обществеността. Представените от нея теми дадоха възможност на участниците да научат повече за историята и замисъла на свободната енциклопедия Уикипедия, както и за основните линии на редактиране, писане на статии и ново съдържание.

Казвам се Жюстин Томс и това не е псевдоним, а истинското ми име.
Българка от арменски произход, ако се чудите защо се казвам така.
Занимавам се с онлайн медии и онлайн маркетинг от края на 90-те. Преподавам, пиша статии и книги по темата. Децата, децата и компютрите, Интернет и уеб като цяло, развитието на уеб в бг, зелено – това са моите теми. Иначе обичам кафе, с приятели, на открито и игрите с децата си.

Въведението в особеностите на платформата беше последвано от практически демонстрации и обсъждания на конкретни, новосъздадени статии, които да обогатят съдържанието и да популяризират музейното дело в България.
Инициативата, част от дългосрочния проект “Музеят – място за среща” на Гьоте-институт, цели да подчертае ролята на музеите в културния и социален живот, както в исторически план, така и в съвремието.
Участие в едитатона взеха музейни работиници, както и педагози, ПР-и, историци, изкуствоведи и изследователи, чиято работа и интереси са свързани с музейното дело и културното наследство.

Гьоте-институт изказва благодарност към осемнадесетте музея от цялата страна, които се включиха в рамките на инициативата:
- Регионален исторически музей Бургас
- Регионален исторически музей София
- Регионален исторически музей Ловеч
- Регионален исторически музей Плевен
- Регионален етнографски музей Пловдив
- Исторически музей Разлог
- Национален военноисторически музей
- Национален политехнически музей
- Исторически музей Самоков
- Малка Базилика Пловдив
- Градска художествена галерия Пловдив
- Етнографски музей на открито „Етър“, Габрово
- Музей “Дом на хумора и сатирата”, Габрово
- Музей “Борис Христов”, София
- Художествена галерия Казанлък
- Философско-исторически факултет ПУ “Паисий Хилендарски”
- УниАрт, НБУ
- ИЕФЕМ- БАН
Списък с някои от новите или допълнени публикации ще намерите ТУК.
Научете допълнителна информация за проекта “Музеят – място за среща” – тук.