Американският концерн “Мета”, компанията майка на “Фейсбук” и “Инстаграм” има нов план за да създаването на виртуална валута и други финансови услуги, въпреки неуспеха на предходния си проект. Това се казва в публикация на в. “Файненшъл таймс”, цитирана от Франс прес.
Гигантът на социалните мрежи в действителност работи по създаването на мета вселена – паралелна вселена от виртуални светове, достъпни в добавена и виртуална реалност, която се нуждае от цялостна инфраструктура, включително валута, предаде БТА.
Новите токени са кръстени от служителите “Зук Бъкс”, умалително от името на основателя и шеф на “Мета“ Марк Зукърбърг, съобщи изданието.
През януари проектът за цифрова валута, който “Фейсбук“ стартира шумно през 2019 г., бе официално замразен, припомня АФП. Дигиталната валута трябваше да предложи нов начин на плащане извън традиционните банкови кръгове, но провокира възмущение от централните банки, регулаторите и политиците. Те изразиха безпокойството си за рисковете за стабилността на финансовата система, за борбата срещу прането на пари и защитата на личните данни.
“Мета” не планира този път да създава регистрирана криптовалута на блокчейна , а по-скоро токени, които ще служат за обменна валута като в някои видео игри.