Лидерите на най-силните икономики в света се надяват 70% от човечеството да бъде ваксинирано срещу COVID-19 към средата на 2022г. Това стана ясно от речите на част от държавниците, които участват в срещата на Г-20 в Рим. Сред големите проблеми, които се очертават пред света обаче, остава липсата на симетрично разпределение на ваксинационните дози, така че всички да имат сигурен достъп до тях.
„Пандемията не е свършила, но има плашещо неравенство в глобалното разпределение на ваксини. В държавите с високи доходи, повече от 70% от населението е получило една доза. В бедните страни този процент спада до 3. Тези разлики са морално неприемливи и подкопават глобалното възстановяване”, заяви италианският премиер Марио Драги.

Руският президент Владимир Путин взе участие в срещата чрез видеовръзка и обясни, че част от проблема с постигането на масова ваксинация е свързан с отказа на Запада да допусне руски ваксини до своето население.
„Нека ви припомня, че Русия беше първата държава в света, регистрирала ваксина срещу COVID -19 – “Спутник V”. До днес, тя се е доказала в 70 страни в света с общо население над 4 милиарда души, като показва висока безопасност и ефективност”, подчерта руският държавен глава.
В своето слово Путин поиска от здравните власти на страните от Г-20 да създадат условия, в които “зелените” сертификати и ваксини да бъдат взаимно признати, отчитайки, че това разделение в критериите и регулациите е в ущърб на справянето с кризата.
“Недобросъвестна конкуренция и протекционизъм, заради липсата на готовност на много страни за взаимно признаване на сертификати и ваксини. Нека здравните министерства на страните от Г-20 да решат въпроса с това признаване”, поиска той.
Руският здравен министър Михаил Мурашко призова хората да се имунизират и подчерта, че през последните дни броят на ваксинираните се е увеличил 10 пъти на фона на нов черен рекорд от заболели във федерацията.

По въпроса за климата, Г-20 изглежда консолидирано около идеята въглищният енергиен ресурс да бъде изоставен, за сметка на по-щадящи околната среда алтернативи. Стремежът на големите държави в следващите години ще бъде световното повишаване на температурата да се ограничи до 1.5 градуса. Лидерите на най-силните държави работят в посока за изготвяне на общи действия, относно високите цени на електроенергията, както и за формулирането на позиция относно глобалния минимален данък. Лидерите на Г-20 одобриха предложение на Организацията за икономическо сътрудничество, което предвижда корпоративният данък да бъде фиксиран на 15%, считано от 2023г.

Успоредно, на срещата на върха днес се провеждат две големи протестни манифестации срещу промените в климата. Активисти настояват лидерите да вземат спешни мерки, за да бъде ограничено глобалното затопляне. От Рим голяма част от лидерите на Г-20, сред които президентът на Съединените щати Джо Байдън, отиват в Глазгоу, за да участват в започващата в понеделник среща за климата на ООН.
Първата физическа среща на лидерите от Г-20 за последните две години преминава при засилени мерки за сигурност. Отцепено е въздушното пространство над района, 6 000 военни и полицаи са подсигурили периметъра около срещата, а само 1 000 от тях са представители на американските служби, дошли, за да охраняват президента Джо Байдън.