Министър председателят Кирил Петков заяви, че няма риск от въвеждане на режим на тока заради гласувания мораториум от депутатите. Той коментира това в Брюксел, където се срещна с главния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и председателят на ЕК Урсула Фон дер Лайен.
“Този мораториум просто даде възможност новото правителство да влезе за тези три месеца и да направи пълен анализ. Аз още не знам дали цените на газа, това е най-доброто им ниво, какво се случва с азерския газ, защо той не влиза в калкулацията на цената на парното. Ето тези неща трябва да ги разберем преди да вдигаме цените”, каза той.
Според него не може всеки проблем да се решава като се натоварват българските домакинства да плащат повече и добави, че ако има основание за повишаване на цените, то след март, ще бъде взето под внимание.
Петков коментира, че не вижда логика в това, когато са полагали клетва цените да се повишават и уточни, че това му изглежда като политическо движение.
Премиерът обяви още, че ще внесем отново Плана за възстановяване и развитие, но след като бъдат нанесени промени.
“Искаме да помислим по най-добрия начин за енергийната система, когато говорим и за паро-газовата централа, нашето правителство и коалиционните партньори трябва да използваме този момент да оптимизираме най-доброто, което е за България. Дори и да се забавим една, две, три седмици повече, е по-добре да си свършим добре работата, защото еден път ни се дава 10% от БВП ей така”, заяви Петков.
И добави, че борбата срещу корупцията у нас е била приветствана от Брюксел, но скоро трябва да има резултати.
Премиерът каза, че е била обсъдена и темата за коронавируса и заяви, че темпът на ваксинацията трябва се увеличи и да се случи бързо, ако не искаме „Омикрон“ да предизвика следващата вълна.
“Днес научих, че вълната от Омикрон ще е по-рано отколкото очакваме. Това може да е в средата на януари, аз се надявах да е в края. Това означава, че имаме дни, които не трябва да изпускаме. Не случайно вчера подписах заповедта за МС. Доколкото знам министърът на образованието днес или в понеделник ще подпише за МОН същата заповед за администрация без Ковид-19”, заяви премиерът.
Той поясни, че ще убеждава неваксинираните и антиваксърите с различни специалисти, които ще предоставят истинска и проверена информация, защото в момента хората не вярват на институциите и сами си търсят информация, като попадат в сайтове, които разпространяват фалшиви новини.
Премиерът за пореден път заяви, че ваксинирането остава доброволно.
“Трябва да сложим нашите специалисти на преден план”, посочи той.
По отношение на Република Северна Македония, Петков обяви, че трябва да надградим позицията на България с работни групи, които трябва да се случат, но да не бъдат политически акт. Според него те трябва да говорят за инфраструктура – влаковата връзка между София и Скопие да стане реалност с планове, бюджети, план и срокове.
“Хубаво е да видим българските бизнеси да могат да продават на македонския пазар и обратното”, каза още той.
Петков добави, че не може да говорим само за история, а да търсим взаимния интерес и да бъдем добри съседи, като българският интерес трябва да бъде защитен, но това трябва да се случи с надграждане на приоритетите и задачите. Той уточни, че иска да има резултати всеки месец, а самият процес да продължи шест.