„Може да се стигне до затваряне на някои мощности от ТЕЦ “Марица 3″ заради обгазяването на Димитровград. България има наказателна процедура в последна фаза, има дело в Европейския съд в Люксембург, което със сигурност ще бъде негативно, тъй като страната не покрива нивата на серен диоксид в този регион. Ще трябват по-крути действия, включително може да се стигне до затваряне на някои мощности.”
Това коментира в “Денят започва” по БНТ Борислав Сандов, вицепремиер и министър на околната среда и водите, след вчерашния пореден случай на обгазяване със серен диоксид в Димитровград.
По думите му, ТЕЦ “Марица 3” има много малък дял в енергийната система и затварянето на мощности това няма да доведе до “нищо драматично”. Министърът на околната среда е категоричен, че в прехода към зелена енергия няма да има масови съкращения на работници в региона на големите централи.
„В тези комплекси ще бъдат запазени работните места, цялата социално икономическа база. Но – те ще работят според нуждите, а не постоянно, тогава, когато България има повече нужда от енергия, основно през зимния период. Дотогава те ще работят на по-нисък капацитет“, заяви Сандов.
Ето какво отговори той на въпроса кога се предвижда да бъдат затворени т. нар. централи “Марици”:
“Марици”-те ще работят, докато все още не са икономически твърде болезнени и докато България няма друг начин за осигуряване на енергийната си независимост, за да бъде независима от внос на енергийни суровини от чужбина. Говори се за срок на затваряне, но той е най-далечният в ЕС – говори се за 2038 г.“, каза Сандов.
„Предвид войната в Украйна и проблемите с доставките от Русия, е възможно да има един период може би следващите 1-2 години, в който е възможно дори България да изнася въглища за съседните ни страни, за да може да се гарантират доставките“, допълни вицепремиерът.