Адриан Николов е икономически анализатор в Института за пазарна икономика (ИПИ). Преди това е бил анализатор за Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП), член на първите два изпълнителни борда на Българското либертарианско общество (БЛО). Завършил е магистратура по сравнителна политология в университета в Тарту, Естония. Интересите му днес са в областта на количествените изследователски методи и приложението им към проблеми в реалния живот, а основните сфери на изследване – различните фактори зад подоходното неравенство и въздействието на електронните инструменти за управление.
Г-н Николов, може ли да се говори за спекула на цените у нас?
- На този етап аз не съм видял някакви признаци за наличие на спекула като пазарно поведение. По-скоро влошаването на международната ситуация и най-вече войната в Украйна е отговорна за инфлацията у нас. Големият двигател за покачващите се цени е цената на горивата. Те на практика са в основата на всичко.
Как се отразява цената на горивата върху крайния потребител?
- Всяка стока, за да стигне до крайния потребител, в нея се калкулира цената на бензина. Това, което виждаме като цени в момента, всъщност е отложена инфлация отпреди кризата. B пocлeднитe двe гoдини нecигypнocттa ce пoвишaвa pязĸo, пopaди двa мнoгo paзлични фaĸтopa -пъpвият e ĸoвид ĸpизaтa и сегашната ĸpизa c вoйнaтa в Украйна.
Средногодишната инфлация в България ще достигне 10,4% тази година, сочи пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите. Според Вас този процент може ли да се повиши?
- Този процент беше очакван. Още повече, че в края на миналата година този процент беше 7-8 и то без наличие на военен конфликт в Европа. Много е трудно да се прогнозира в момента в дългосрочен план дали инфлацията ще се покачи. На практика всичко зависи от ситуацията в Украйна. Ако успеем да видим един край на военните действия до месец – два и в това число възстановяване на търговските взаимоотношения с Русия, нямаме основание да разсъждаваме в тази посока. Ако конфликтът обаче се закучи и санкциите срещу Русия останат, това ще изтласка инфлацията нагоре. Инфлацията за месец февруари надхвърли психологическата граница от 10%, но при храните ръстът бе с 14%, при транспорта – с цели 20%. Доколкото през целия месец март военните действия продължиха, и с тях – натискът на международните пазари на горива и храни, няма никакви основания да очакваме и промяна във факторите, поддържащи нарастването на цените.
Какви ще бъдат последиците от войната върху икономиката на България?
- Най-често обсъждани последици от войната в Украйна е рязкото повишаване на цените на част от най-масово купувани стоки. В публичното пространство се чуха множество гласове в подкрепа на въвеждане на тавани за продуктите с най-бързо растящи цени или на тези от първа необходимост. Такава политика обаче може да доведе единствено до изчезване на стоките от рафтовете, но не и да облекчи бюджетите на домакинствата. Продължаването на войната запазва повишената несигурност на международните пазари, недостига на суровини и ръста на потребителските цени, а това все по-често ще предизвиква призиви към държавна намеса и тавани на цените.
Възможно ли е да настъпи рецесия у нас?
- Ако войната продължи, напълно е възможно да настъпи рецесия у нас.